BREECE D'J PANCAKE

 

1952’de Batı Virginia’nın South Charleston kentinde doğdu. Huntington’daki, Marshall Üniversitesi’ni bitirdi. Daha sonra Virginia Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık programına yazıldı. Bir yandan da Virginia’daki iki askeri okulda birden İngilizce öğretmenliğine başladı. 1977’de “Trilobitler” öyküsü The Atlantic dergisi tarafından yayımlandı. 1979’da kendini av tüfeğiyle vurarak intihar etti. Hayattayken altı öyküsü başta The Atlantic olmak üzere çeşitli dergilerde yayımlandı. Hiç yayımlanmayanlar dâhil tüm öyküleri 1983’de The Stories of Breece D’J Pancake adıyla kitaplaştırıldı.

KIŞIN İLK GÜNÜ

Amerikalı genç yazar Breece D’J Pancake’in ölümünden sonra kitaplaştırılmış öyküleri ilk kez Türkçede!

Pancake öykülerinde memleketi Batı Virginia kırsalını ve bölge insanını usta ve kıvrak bir dille anlatıyor: Bakımsız çiftlikleri, kapanmaya yüz tutmuş kömür madenlerini, geçmişin söküp atılamayan ağır mirasını, her şeyini kaybedip yine de inatla doğduğu topraklara bağlı kalan madencileri, çiftçileri, kamyon şoförlerini. Bu öyküler yoksulluk ve ümitsizlik kıskacındaki yöre insanının hıncını, tatminsizliğini ve özlemlerini tüm keskinliğiyle resmediyor. Pancake derin bir melankoli ve kara bir çaresizlikle kuşatılmış olmalarına rağmen dik durmaya çalışan insanların ozanı.

 

“Pancake’nin olağanüstü bir anlatı dili var; gözünü budaktan sakınmayan, yalın gerçekliğin sertliğine sahip keskin bir ses bu.”

                                                                                                                                                                                                  Margaret Atwood

 

“Bu genç yazar öyle olağanüstü yetenekli ki, insanın bu ilk çalışmayı Hemingway’la kıyaslayası geliyor.”

                                                                                                                                                                                                 Joyce Carol Oates

 
Y​azar:​ Breece D’J Pancake
Çeviri: Ezgi Kıymaç
Özgün ismi: The Stories of Breece D’J Pancake
ISBN: 978-605-67894-0-3