DENİZ KESKİN

Almanya’da doğdu, İzmir’de büyüdü. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren pek çok farklı alanda çeviri yaptı, kitap çevirmenliğinde karar kıldı. 2009’dan bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İngilizce öğretiyor.

Yüz Kitap Çevirileri

GEORGE ORWELL ARKADAŞIMDI

Pulitzer ödüllü yazar Adam Johnson’un National Book Award ödülünü kazanmış kitabı ilk kez Türkçede.

Adam Johnson’un sert ve zor öyküleri harap olmuş Amerikan şehirlerinden terk edilmiş işkence odalarına, tanıdık gelen tekinsiz bir dünyada geçiyor.

Karısının hastalığı karşısında kendisini aciz hisseden ve kaçışı simülasyonlar yaratmakta bulan bir yazılımcı, yıkıcı bir kasırganın ertesinde küçük oğlunun sorumluluğu üstüne kalan genç bir baba, ailesini geride bırakıp ölmeye hazır olmayan kanser hastası bir kadın, yönettiği cezaevinde yapılan işkenceleri hâlâ inkâr eden sabık bir Doğu Alman hapishane müdürü, içindeki sapkınlığı dizginlemeye çalışan bir bilgisayar programcısı, Kuzey Kore’den kaçıp Güney’deki yeni hayatlarında bocalayan iki arkadaş.

Johnson raydan çıkmış hayatlarını yoluna sokabilmek için güç toplamaya çalışan insanların öykülerini anlatıyor; bu satırlarda Kurt Cobain’in, totalitarizmin ezdiği hayatların, yıkılmış evlerin, kaçak babaların, kayıp organların hayaletleri dolaşıyor.

 

“Adam Johnson sezgileri kuvvetli ve cesur bir yazar. Öyküleri ağır ağır okunmayı kesinlikle hak ediyor, lezzetli bir bitter çikolata gibi tadı çıkarılarak okunması gereken bir kitap.” – The New York Times

“Kendine özgü ve merak uyandıran bir ses.”  – Michiko Kakutani

“Bu altı öykü zihninize yerleşecek ve sizi günlerce altüst edecek.” – The Washington Post

Y​azar:​ Adam Johnson
Çeviri: Deniz Keskin
Özgün ismi: Fortune Smiles
ISBN: 978-605-67894-2-7