Ezgi Kıymaç 1986 doğumlu. ODTÜ Sosyoloji bölümünde okudu. Yayınlanan çevirilerinden bazıları şunlar: William Shakespeare, Romeo ve Juliet & Kral Lear, Bertrand Russell, Anlam ve Doğruluk Üzerine.

Yüz Kitap Çevirileri

KIŞIN İLK GÜNÜ

Amerikalı genç yazar Breece D’J Pancake’in ölümünden sonra kitaplaştırılmış öyküleri ilk kez Türkçede!

Pancake öykülerinde memleketi Batı Virginia kırsalını ve bölge insanını usta ve kıvrak bir dille anlatıyor: Bakımsız çiftlikleri, kapanmaya yüz tutmuş kömür madenlerini, geçmişin söküp atılamayan ağır mirasını, her şeyini kaybedip yine de inatla doğduğu topraklara bağlı kalan madencileri, çiftçileri, kamyon şoförlerini. Bu öyküler yoksulluk ve ümitsizlik kıskacındaki yöre insanının hıncını, tatminsizliğini ve özlemlerini tüm keskinliğiyle resmediyor. Pancake derin bir melankoli ve kara bir çaresizlikle kuşatılmış olmalarına rağmen dik durmaya çalışan insanların ozanı.

 

“Pancake’nin olağanüstü bir anlatı dili var; gözünü budaktan sakınmayan, yalın gerçekliğin sertliğine sahip keskin bir ses bu.”

                                                                                                                                                                                                  Margaret Atwood

 

“Bu genç yazar öyle olağanüstü yetenekli ki, insanın bu ilk çalışmayı Hemingway’la kıyaslayası geliyor.”

                                                                                                                                                                                                 Joyce Carol Oates

 
Y​azar:​ Breece D’J Pancake
Çeviri: Ezgi Kıymaç
Özgün ismi: The Stories of Breece D’J Pancake
ISBN: 978-605-67894-0-3

Hep Eve

OKUMA KOPYASI İÇİN TIKLAYINIZ

Güney Afrika’nın en önemli seslerinden Henrietta-Rose Innes bu incelikli ve tam kararında yazılmış öykülerde bizlere bir dizi sıradan hayata sıra dışı bir bakış atma imkânı sunuyor.

Gittikçe mutenalaşan semtlerini yabancılayan bir kadın bu hisle baş etmenin yolunu evlerinin yanı başındaki lüks otelde arıyor. Bir adam yitik çocukluk hatırasını aramak için bir alışveriş merkezinin cam kubbesine tırmanıyor. Sevgililikte bocalayan bir delikanlı, hayatı annesinin deliliğinin gölgesinde kalan genç bir kadın, kimyasal bir felaket sonucu boşalan şehirden kaçamayan bir yarı alkolik.

Cape Town’da yaşayan bu karakterler eve dönmenin yeni yollarını buluyor ve bu yolculuk sayesinde dönüşüyorlar.

 

“Henrietta Rose-Innes hayran olunacak derecede düzenli, arı bir dil kullanıyor. Güney Afrika edebiyatı için müthiş bir kazanç.”

J. M. Coetzee

 

“Okuması çok keyifli; özgün, zekice ve eğlenceli. Tanıdık olanı şaşılacak yollarla yeni bir kılığa büründüren keskin, ilham verici bir tasvir yeteneği var.”

Ivan Vladislavić

Yazar: Henrietta Rose-Innes

Çeviri: Ezgi Kıymaç

Editör: Duygu Uzunoğlu

ISBN: 978-605-64920-2-0