Mavıs Gallant

1922’de Montreal’de doğdu. Montreal’deki haftalık The Standard dergisinde altı yıl gazetecilik yaptıktan sonra elli yıl yaşayacağı Paris’e yerleşti. O tarihten sonra geçimini yazarlık yaparak sağladı ve tamamen ikidilli olmasına karşın bütün eserlerini sadece İngilizce yazdı. Kariyeri boyunca 116 öyküsü New Yorker dergisinde yayınlandı. Other Paris, My Heart Is Broken, The Pegnitz Junction, From The Fifteenth District, Home Truths, Overhead In a Balloon, In Transit, Across The Bridge öykü kitaplarından bazılarıdır. Ayrıca Green Water, Green Sky ve Fairly Good Time adlı iki romanı, 1968 olaylarını gözlemleyip yazdığı Paris Notebooks adlı bir incelemesi, What Is To Be Done? adlı bir oyunu vardır. 2000 yılında Matt Cohen Prize, 2002 yılında öykü dalında Rea Award ve 2006 yılında Prix Athanase-David ödüllerinin sahibi oldu. Gallant 2014 yılında Paris’te hayata veda etti.

Mavis_Gallant

Mavis Gallant

KİTAPLARI

PARİS ÖYKÜLERİ

OKUMA KOPYASI İÇİN TIKLAYINIZ

New York Times’a göre “İngiliz dilindeki en iyi öykü yazarlarından” biri olan Mavis Gallant’ın öyküleri ilk kez Türkçeye çevriliyor.

Zıddıyla kısa bir karşılaşmadan sızı gibi bir değişimle çıkan havai bir Kanadalı, savaştan döndüğünde evde bir üvey baba bulan genç bir Alman, hayatı ağırlık yapmadan yaşayan bir aktör, ölümü beklemek için ailesiyle Fransa’ya yerleşen bir İngiliz, kendine verdiği önemin içinde kaybolmuş bir yazar ve hepsi muğlak bir huzursuzluk taşıyan insanlar… Bir Mavis Gallant öyküsü söylenemeyeni, görülemeyeni, duyulamayanı kendine has ironisi ve duygusallıktan uzak merhametiyle anlatır. Bunu o kadar berrak bir içgörüyle yapar ki öykülerindeki dünyaları büyüteçle görür gibi oluruz.

 

“Gallant’ın öyküleri, akıl erdirilmez insanlık hallerimiz üzerine cevabı olmayan kaçınılmaz soruları amansızca sorar. Bir öyküsünü bitirdiğimizde kendimize dair daha derin bir bilgiye sahibizdir artık.” 

Alberto Manguel

 

“Mavis Gallant karakterlerini hayran olunacak bir sadelik ve incelikli detaylarla betimliyor. İnanılmaz derecede iyi bir yazar.”

Margaret Atwood

Yazar: Mavis Gallant

Çeviri: Özden Arıkan

Editör: Peren Erdeniz

ISBN: 978-605-64920-1-3

Eganba

Babil

İdefix

Pandora

Kitapyurdu