Miroslav Penkov

1982 yılında Bulgaristan’da doğdu. Dört yaşına geldiğinde ailesi First English Language High School’dan mezun olacağı başkent Sofya’ya taşındı. 2001 yılında Amerika’ya yerleşti ve Psikoloji alanında lisansını tamamladı, ardından Arkansas Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisans yaptı. Öyküler, BBC Uluslararası Öykü Ödülü ile The Southern Review’un Eudora Welty Ödülü’nü kazandı; A Public Space, Granta, One Story, Orion, The Sunday Times, The Best American Short Stories 2008, The PEN/O. Henry Prize Stories 2012, The Best American Nonrequired Reading 2013’te yayımlandı. İlk kitabı Batının Doğusu Amerika’da ve on bir ülkede yayımlandı, 2012 yılında William Saroyan Uluslararası Ödülü’nde ve Texas Institute of Letters tarafından verilen Steven Turner Ödülü’nde finalist oldu. Kendi çevirisiyle Bulgaristan’da yayımlanan öyküleri 2012 yılında Bulgaristan’ın en çok satan kitabı oldu. İngilizce ve Bulgarca kaleme aldığı ilk romanı Stork Mountain 2016 yılında Bulgaristan ve Amerika’da yayımlandı. Penkov, North Texas Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık dalında Yardımcı Doçent ve The American Literary Review editörü.

penkov biyo resim

KİTAPLARI

BATININ DOĞUSU

Balkan insanının o buruk hüznünü yüreğinizde hissedeceksiniz.

Miroslav Penkov öykülerinde ülkesi Bulgaristan’ı anlatırken Balkanların, Bulgarların, Türklerin, Sırpların, sınırlarla gelişi güzel bölünmüş coğrafyaların ve o sınırların ezip geçtiği kimliklerin de ruhunu yakalamayı başarıyor. Batının Doğusu’nda küçük insanların, çoğu kez de trajik, deneyimleri bir araya gelerek bir coğrafyayı gelişi güzel çizilmiş çizgilerin arasında kalan bir toprak parçasından daha özel bir şeye, insanlarla o toprağın temsil ettikleri –hayatlar, tarihler, uluslar– arasındaki huzursuz ilişkilerden dokunmuş bir ruh atlasına dönüştürüyor.

Eski Doğu Bloku’ndan öykülere yaraşır şekilde yer yer komik, yer yer son derece absürt olabilen kitaba aynı zamanda çok derin bir hüzün de hâkim. Penkov karakterlerini trajik yollardan geçirirken hiç beklenmedik anlarda, onları genellikle en zor anlarında terk ederek okuyanları nefes nefese ve kalbi kırılmış bırakıyor. Batının Doğusu’nu okudukça Balkan insanının o buruk hüznünü yüreğinizde hissedeceksiniz.

“Penkov’un öyküleri sertliği, kırılganlığı ve cüretkârlığı birleştiriyor … bu öyküler ışıl ışıl.” – The Guardian

“İddiasını boşa çıkarmayan muhteşem bir derleme … Penkov’un yazma tarzı berrak ve sarsıcı, sıcaklık ve bilgelik dolu. … Bunlar olağanüstü etkili, korkusuz, cüretkâr öyküler.” Philadelphia City Paper

 

Yazar : Miroslav Penkov
Çeviri: Kübra Kelebekoğlu
Özgün ismi: East of the West: A Country In Stories
ISBN: 978-605-64920-8-2