Rıchard Yates

Richard Yates

 

 

1926 yılında New York’ta doğdu. Henüz okuldayken gazeteciliğe başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda orduya katılarak Fransa ve Almanya’da görev yaptı. 1946’da New York’a geri döndü. Bu dönemde gazetecilik, hayalet yazarlık ve halkla ilişkiler yazarlığı yaptı. İlk romanı Bağımsızlık Yolu ( çev. Esra Birkan, YKY, 2017) 1961’de, Yalnızlığın On Bir Hali ise 1962’de yayımlandı. Bağımsızlık Yolu o yıl Ulusal Kitap Ödülleri’nde finalist oldu. Başta Columbia ve Boston olmak üzere çeşitli üniversitelerde yazarlık dersleri verdi. Ayrıca The Easter Parade, A Good School, Disturbing the Peace adlı üç romanı ve Liars in Love adlı bir öykü kitabı bulunan Yates, yaşadığı dönemde eleştirmenlerce sürekli övülmesine karşın kitaplarından hiçbiri çok satanlar listelerine girmedi. Kitaplarına ilgi 1980’lerde tekrar canlanmaya başladı; asıl ilgiyi ise 2000’li yıllarda görmeye başladı. Richard Yates 1992’de Alabama’nın Birmingham kentinde amfizemle bağlantılı komplikasyonlar sebebiyle yaşama veda etti.

YALNIZLIĞIN ON BİR HALİ

Richard Yates, Amerikan Rüyası’nın altın yıllarını anlattığı öykülerinde, o rüyada kendine bir yer bulamayanların sarsıcı portrelerini çiziyor.

Yalnızlığın On Bir Hali, savaş sonrası New York’unun taksi şoförlerini, yazar namzetlerini, tatminsiz erkekleriyle ihmal edilmiş eşlerini, savaş gazilerini ve ofis çalışanlarını anlatıyor. İster orta sınıf ister bohem olsunlar, ister kentte ister banliyöde yaşasınlar, bu insanların çoğu cesaretsizlikten mustarip; Yates’in kahramanları denememenin utancını deneyip de başarısız olmanın hayal kırıklığına tercih ediyorlar.

Richard Yates hüznü ve yalnızlığı, sade ve hakiki bir dille anlatmayı başarıyor.

 

“Yates, Dublinliler’in New York versiyonunu yaratmış adeta.”

                                                                              New York Times

 

“Bir Amerikalı tarafından yazılmış en iyi öykü kitabı.”

                                                                              Kurt Vonnegut

 
Y​azar:​ Richard Yates
Çeviri: Yasemin Akbaş
Özgün ismi: Eleven Kinds of Loneliness
ISBN: 978-605-64920-9-9