Tim Winton

1960 yılında Avustralya’nın batısında, Perth’e bağlı Karinyup banliyösünde doğdu. İtalya, Fransa, İrlanda ve Yunanistan’da bulunduğu dönemler dışında, hayatının büyük kısmını hâlâ yaşamaya devam ettiği Perth kıyılarında geçirdi. Winton, çocuklar ve yetişkinler için roman, öykü ve oyun türlerinde yirmi beş kitap yayımladı ve eserleri yirmi sekiz dile çevrildi. İlk romanı An Open Swimmer ile 1981’de Avustralya Vogel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. İki kez Man Booker adayı oldu (1995’te The Riders ve 2002’de Dirt Music ile), dört kez de Avustralya’da verilen Miles Franklin Ödülü’nü kazandı (1984’te Shallows, 1992’de Cloudstreet, 2002’de Dirt Music ve 2009’da Breath). Avustralya’da “Yaşayan Hazine” olarak ülkenin yaşayan en değerli yüz isminden biri olarak seçildi ve Avustralya hükümeti tarafından edebiyata ve topluma yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildi. Aynı zamanda Avustralya doğasının aktivist savunucularından biridir. Dönüş 2008’de Perth Tiyatro Kumpanyası tarafından sahneye, 2013’te Robert Connoly tarafından sinemaya aktarılmıştır.

Tim Winton

KİTAPLARI

DÖNÜŞ

Avustralya’nın en önemli yazarlarından Tim Winton öyküleriyle ilk kez Türkçede!

Dönüş, uçsuz bucaksız kumsallarıyla, balina istasyonlarıyla, çulsuz mahalleleriyle ve karavan parklarıyla bir liman kasabasının, Angelus’un, panoramasını çiziyor. Zamanların ve kahramanların iç içe girip durmadan yer değiştirdiği öykülerde çocukluğun, kardeşliğin, arkadaşlığın, aşkın, anneliğin, babalığın, emekçiliğin, berduşluğun çeşitli portreleri en ince detaylarına kadar resmediliyor.

Okyanus tuzu ve insan terinden mürekkep bu öyküler yüzünde doğum lekesi olan bir kıza âşık bir delikanlıyı, kumsaldaki tehlikeli oyunları, anlamı yiten başarıları, kıskanılan bir kardeşi, evi terk eden babasını arayan bir oğlu ve beklenmedik kazaları anlatıyor.

Çok hızlı değişen bir dünyada doğup büyüdüğü yere, zamana ve insanlara tutulup kalmış okurlar için.

“Winton, küçük kriz anlarını yakalama konusunda harikulade. Metin, kitap boyunca bir tür şiirle mayalanıyor. Öyle zarifçe yazılmış, öyle titizlikle inşa edilmiş bir kitap ki, okumak tam bir zevk.”
Sunday Telegraph

“Winton, karakterlerinin şişkin hırslarını, felç eden korkularını ve bastırılmış travmalarını açığa çıkarmak için maskeleri incelikle sıyırıp atıyor.”
Time Out

Yazar : Tim Winton
Çeviri: Seda Çıngay Mellor
Özgün ismi: The Turning
ISBN: 978-605-64920-6-8