Yasemin Akbaş’ın diğer çevirilerinden bazıları şunlardır: Yıldızlara Yolculuk (Nicholas Christopher, Merkez Kitaplar), Suçun Rengi (Mark Jimenez, Merkez Kitaplar), Hayalet Gişe (Norton Juster, YKY), Cinayet Bahane (Susan Hill, YKY), Kaçırılan Çocuk (R.L. Stevenson, İş Kültür), Çalınan Taç (Mark Twain, İş Kültür), Ay Kırıkları (Penelope Lively, Everest Yay.), İstanbul’dan Gelen Telefon (John Berger ve Yücel Göktürk, Metis) Bağdat Merkez (Elliot Colla, Encore Yay.).

YÜZ KİTAP ÇEVİRİLERİ

YALNIZLIĞIN ON BİR HALİ

Richard Yates, Amerikan Rüyası’nın altın yıllarını anlattığı öykülerinde, o rüyada kendine bir yer bulamayanların sarsıcı portrelerini çiziyor.

Yalnızlığın On Bir Hali, savaş sonrası New York’unun taksi şoförlerini, yazar namzetlerini, tatminsiz erkekleriyle ihmal edilmiş eşlerini, savaş gazilerini ve ofis çalışanlarını anlatıyor. İster orta sınıf ister bohem olsunlar, ister kentte ister banliyöde yaşasınlar, bu insanların çoğu cesaretsizlikten mustarip; Yates’in kahramanları denememenin utancını deneyip de başarısız olmanın hayal kırıklığına tercih ediyorlar.

Richard Yates hüznü ve yalnızlığı, sade ve hakiki bir dille anlatmayı başarıyor.

 

“Yates, Dublinliler’in New York versiyonunu yaratmış adeta.”

                                                                              New York Times

 

“Bir Amerikalı tarafından yazılmış en iyi öykü kitabı.”

                                                                              Kurt Vonnegut

 
Y​azar:​ Richard Yates
Çeviri: Yasemin Akbaş
Özgün ismi: Eleven Kinds of Loneliness
ISBN: 978-605-64920-9-9