YAYINA HAZIRLADIKLARIMIZ

 

adam-johnson

Talih Gülümsüyor / Adam Johnson

“Özgün ve zorlayan bir yazar.” Michicko Kakutani

Adam Johnson sizi tanışabileceğinize hiç ihtimal vermediğiniz karakterlerin zihnine taşıyor. “George Orwell benim bir arkadaşımdı” adlı öykü geçmişini inkâr eden emekli bir Doğu Alman gardiyanı, bir Stasiyi anlatıyor; “Talih Gülümsüyor” adlı öykü Kuzey Küre’den kaçan iki kişiyi, alışmadıkları özgürlüklerin kafa karışıklığında, kaybettikleri aşk için yas tutarken resmediyor; “İsimsiz Tayfunlar” öyküsü Louisana’da harap bir kuryenin kamyonunun arkasında unutulmuş küçük oğlunun annesini ararkenki hikâyesini anlatıyor.

Bu öyküler aşk ve kayıp, doğal afetler, dijital dünya ve siyasi olanın kişisel olanı nasıl biçimlendirdiği hakkında. Hem insancıl hem uyarıcı olan bu öyküler, Pulitzer ödüllü Adam Johnson’ın anlatımıyla insaniyetin  nasıl en az beklediğimiz yerde karşımıza çıkabileceğini gösteriyor.

 

 

 

 

 

 


shipfever

Gemi Humması / Andrea Barrett

“Olağandışı bir stile sahip bir kitap, çok vurucu bir stilden bahsediyorum.” Penelope Fitzgerald

“Andrea Barett’in kitabı katıksız zekâsıyla öne çıkıyor. Uyandırdığı etki tam anlamıyla göz kamaştırıcı.” The New York Times

Deniz Ateşi on dokuzuncu yüzyıldaki bilimsel ilerlemeleri aşk  ve tutku hikâyeleriyle iç içe geçirerek anlatıyor. Barrett bilimsel verileri capcanlı bir kurguya bir simyacı becerisiyle dönüştürüyor. “İngiliz Öğrenci” adlı öykü botanist Linneaus’un 1777 yılındaki bir gününü, soğuk İsveç manzarasını da katarak, iç burkucu bir melankoliyle anlatıyor. “Deniz Ateşi” adlı öykü Kanadaya girmek için karantinaya alınan İrlandalı göçmenlere bakan genç bir doktorun hikâyesini acımasız detayları göstermekten kaçınmayarak naklediyor.

Bu kitap 1997 yılı National Book Award ödülünü kazanmıştır.

 

 

 

 

 


timwinton (1)

Dönüş /  Tim Winton

Tim Winton hiç kuşkusuz İngiliz dilinde yazan en iyi öykücülerden biri. Winton şimdi bize içiçe geçmiş on iki öykü sunuyor: Orta yaş pişmanlıkları, hayatlarını yeniden tartan kahramanlar, sıradan yerlerdeki, sıradan insanlar hakkında sıradışı öyküler.

Bu kitapta her çeşit dönüş var: duygu değişimleri, kötü sürprizler, yavaş uyanışlar… İnsanların geçmişin ağırlığına karşı mücadale ettikleri ve kurdukları hayatları sorguladıkları hikâyeler bunlar.

 

 

 

 

 

 

 


pancakeBreece D’J Pancake’in Öyküleri / Breece D’J Pancake

“Öyle sıradışı yeteneği olan bir genç yazar ki yazın dünyasına bu ilk adımı Hemingway’inki ile karşılaştırılabilir.” Joyce Carol Oates

“Breece D’J Pancake istisnai bir ses; özlü, içe işleyen, aciliyet hissi veren ve insanın etkisinden kurtulamadığı gerçekliğin felç edici dokusuyla  işlenen hikâyeler.” Margaret Atwood

Breece D’J Pancake ümit vaat eden yazarlık kariyerine 1979 yılında, 26 yaşında, kendi hayatını bitirerek son verdi. Bu kitap ölümünden sonra, 1983 yılında yayınlandığında -ki bu hikâyeler Pancake’in yerlisi olduğu kırsal West Virginia bölgesine şaşırtıcı bir güç ve incelikle betimler- edebi dünyayı etkileri yirmi yıl sonra hâlâ süren bir güçle şoka uğrattı.

 

 

 

 

 


miroslavpenkovBatının Doğusu – Öykülerde bir ÜlkeMiroslav Penkov

“Bilge, canlı ve insancıl öyküler” New Republic

Yaşlı bir adam karısının altmış yıldır sakladığı aşk mektuplarını kapalı bir kutuda bulur, bir torun komünist büyükbabası için Lenin’in mozolesi Ebay’den satın almaya çalışır, bir genç bir sınır nehrini hayatının aşkıyla buluşmak için geceyarısı yüzerek geçer.

Miroslav Penkov, sürprizli, gönülçelen öyküleriyle, memleketi Bulgaristan’ın yüzlerce yıllık çelişkilerle dolu panaromasını gözümüzde canlandırıyor. Kitabın kahramanları tarihin ağırlığı, sürgünler ve gerçekleşmemiş hayallerle güreş tutarken bile, yazarın trajedide mizah bulabilen bakışıyla hayat buluyorlar.

 

 

 

 

 

 


mailemeloy

Sadece iki türlüsü de olursa isterim / Maile Meloy

İlk kitabı “Gelecek vaat eden değil, şimdiden çok iyi bir yazar,” diye nitelendirilen Maile Meloy, insan arzularının akıldışı, dizginlenemez, hayat değiştiren yönlerini anlattığı yeni öykü kitabıyla geri dönüyor.

Bu on bir unutulmaz öykü, günlük hayatımızda varolan savaş meydanlarını ve zafer alanlarını betimliyor. Amerika’nın batısında geçen bu öyküler kasabalı avukatların, çiftçilerin, ebeveynlerin ve çocukların hayatlarındaki zıt güçleri zapt etmeye çalışmasını anlatıyor: masumiyet ve tecrübe, risk ve emniyet, sadakat ve arzu.

 

 

 

 

 

 

 


walk3dMavi Tarlalardan Yürü / Claire Keegan

“Büyüleyici… Keegan iyi bir öykü anlatmada büyük bir beceriye sahip. Öykülerindeki son birkaç satır sizi her zaman sersemletiyor.” Irish Independent

Bu sekiz muhteşem öyküde Keegan zamansız bir dünya anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Galen Pike’ın Kurtuluşu / Carys Daviesgalenpike3d

“Sıra dışı bir şekilde güçlü.” VS Pritchett Prize Jürisi

“Karanlık bir komedisi var ve sarsıcı.” The Independent

“Mark Twain ile Annie Proulx aynı masaya oturmuşlar gibi. Bir yandan da orjinal bir ses. Daha fazlasını bekliyor olacağım.” Piers Plowright